Chov ovcí plemene Suffolk a Původní valaška a masného skotu plemene Hereford

Farma U svatého Jakuba

Ovce plemene Suffolk
Zvířata jsou odolná, velmi klidné povahy a to jak na pastvě, tak ve společnosti lidí.
Náš chov je především orientován na produkci plemenných zvířat. V chovu provádíme přísnou selekci na produkci plemenných beranů.
Zvířata jsou u nás celoročně na pastvě, praktikujeme tzv. novozélandský způsob chovu. Bahnění probíhá v měsících březen až duben. Zimní krmnou dávku tvoří kvalitní seno a případně senáž, ovce mají k dispozici sůl a minerální liz. Jadrné krmivo a jiné preparáty se u nás nepoužívají. Přirozený způsob chovu zvířat je zárukou, že chovaná zvířata jsou v maximální fyzické kondici a pohodě.
Dne 17. listopadu 2011 jsme uzavřeli smlouvu se Svazem chovatelů ovcí a koz v ČR
o provádění plemenářských služeb v chovech ovcí. Předmětem smlouvy je kontrola užitkovosti, testace, kontrola dědičnosti užitkových vlastností a odhad plemenné hodnoty ovcí.
ovce
Vznik plemene:
Anglické polojemnovlnné černohlavé masné plemeno s krátkou vlnou. Vyšlechtěné v 19. století z původních ovcí plemene norfolk s berany plemene south down. Plemenem byly uznány v roce 1810, plemenná kniha založena v roce 1887.
Na zemědělské výstavě v Suffolku v roce 1859 bylo poprvé vystaveno a tvořilo samostatnou skupinu, která dostala současné pojmenování.
Charakteristika plemene:
Je většího tělesného rámce s hlubokým hrudníkem na středně dlouhých, dobře osvalených končetinách. Hlava, nohy, paznehty černé, vlna bílá nebo mírně nažloutlá, rouno polouzavřené s ojedinělým výskytem černých vlnovlasů, sortiment B-C (25-33 mm). Hlava černá a mírně klabonosá, zejména u beranů, nohy černé a porostlé černou krycí srstí. Obě pohlaví bezrohá. Mateřské vlastnosti a mléčnost bahnic dobrá. Ovce i berani se vyznačují dlouhověkostí, pevnou konstitucí a dobrým zdravím. Plemeno vhodné i do drsnějších klimatických podmínek podhorských oblastí. Pro své dobré užitkové vlastnosti se hodí k užitkovému křížení téměř se všemi plemeny. Vývinem a růstem se řadí mezi poloraná plemena. Jehnice lze zapouštět při dobrém odchovu v 7-8 měsících věku o hmotnosti 50-55 kg. Živá hmotnost bahnic 75-85 kg, beranů 100-130 kg. Výška v kohoutku 70 cm, kříži 68 cm, délka těla 100 cm, obvod hrudníku 130 cm. Ovce jsou vhodné pro oplůtkový i jiné způsoby pastvy, včetně celoročních pastevních systémů. Plemeno je celosvětově rozšířeno, vyskytují se různé typy s rozdílným tělesným rámcem i zbarvením (anglický, americký, australský apod.) Berani anglického typu mají kohoutkovou výšku 70-80 cm, amerického 100-110 cm, jsou delší a váží až 180 kg, bahnice okolo 140 kg. V ČR se běžně využívá k užitkovému křížení již 30 let.
Užitkovost:
Plodnost na obahněnou ovci 170-180 %, živá hmotnost jehňat ve 100 dnech věku 35-38 kg, denní přírůstek v odchovu a výkrmu 330-380g, roční stříž bahnic 3,5-4,5 kg, beranů 4,5-5,5 kg, délka vlny 7-9 cm, výtěžnost vlny 50-55 %.
Chov v České republice:
V rámci užitkového křížení se u nás toto plemeno využívá již 30 let. V roce 2004 se 119 chovech prováděla kontrola užitkovosti u 4413 bahnic, je to nejpočetnější masné plemeno zařazené do kontroly užitkovosti v ČR.
kostel
Podmenu
a
a
a
a
a
Zpět na hlavní stránku
Ubytování
Farma U sv. Jakuba
Odkazy
SCHOK
Portál farmáře
Rozcestník eAGRI
Copyright © 2003 PRISVICH, s.r.o.